Logopeda
mgr Agnieszka Szczerbic
KĄCIK LOGOPEDYCZNY
Trzy objawy nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka.
Pozycja spoczynkowa języka to naturalne, fizjologiczne ułożenie języka w okolicach wałka dziąsłowego, na
podniebieniu. Prawidłowe ułożenie języka w jamie ustnej przyczynia się do właściwego sposobu oddychania,
wymowy głosek, ma wpływ na prawidłowy zgryz. Jak zauważyć, że pozycja spoczynkowa jest niewłaściwa?1. Otwarte usta w ciągu dnia
Wiecznie otwarta buzia, dziecko oddychające ustami, a co za tym idzie – nadmierne ślinienie się, mokry kołnierzyk, rękawy od wycierania spływającej po brodzie śliny? W takiej pozycji język zawsze leży na dnie jamy ustnej, nie unosi się do podniebienia. W niektórych przypadkach język nie tylko leży na dnie buzi, ale nawet wysuwa się na brodę! Oprócz nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka, oddychanie ustami może się przyczynić do zwiększenia ryzyka zachorowalności i infekcji górnych dróg oddechowych.
2. Chrapanie
Dzieci, które chrapią w nocy, również oddychają ustami. W związku z tym, wargi sa rozszczelnionie, język spoczywa na dnie jamy ustnej. Chrapanie może być również objawem trudności laryngologicznych, na przykład związanych z obecnością trzeciego migdała.
3. Wady wymowy
Brak właściwej pozycji spoczynkowej języka jest bezpośrednią przyczyną wad wymowy. To właśnie pionizacja języka warunkuje prawidłową realizację głosek takich jak L, T, D, N, SZ, Ż, CZ, DŻ oraz R. Jeśli Twoje dziecko nie utrzymuje prawidłowej pozycji języka, mięśnie nie będą gotowe do tego, aby prawidłowo
wymawiać te głoski.Badania przesiewowe
Na początku każdego roku szkolnego w szkołach i przedszkolach są przeprowadzane logopedyczne badania
przesiewowe. Służą one “wyłowieniu” z tłumu tych dzieci,które mają różnego rodzaju trudności z mową i artykulacją.
Badania przesiewowe:
pomagają dokonać oceny mowy u wszystkich dzieci uczęszczających do placówki,
ocenić postępy dzieci, które uczestniczyły w poprzednim roku szkolnym w zajęciachlogopedycznych,
stanowią podstawę do zakwalifikowania na zajęcia logopedyczne dzieci, które wcześniej nie były objęte wsparciem logopedycznym,
niejednokrotnie są przyczyną zorganizowania logopedycznych konsultacji z rodzicami, które uświadamiają rodzicom znaczenie trudności dziecka.
Jak wygląda badanie przesiewowe?
Logopeda indywidualnie bada rozumienie i nadawanie mowy. Poziom badania powinien być dostosowany do norm rozwojowych dzieci. Zazwyczaj logopedyczne badanie przesiewowe obejmuje:
badanie rozumienia mowy,
badanie opowiadania (konstruowanie zdań, gramatyka),
badanie artykulacji,
badanie sprawności narządów artykulacyjnych (w tym sprawność języka i warg, ocenę wędzidełka podjęzykowego),
ocenę toru oddechowego.Informacje zwrotne.
Rodzic powinien dowiedzieć się w czasie indywidualnych konsultacji), czy dziecko ma trudności z jakimkolwiek z badanych obszarów, czy konieczne są konsultacje z innymi specjalistami (np. ortodonta, laryngolog) i czy dziecko zostało zakwalifikowane na zajęcia logopedyczne w placówce.