Regulamin projektu
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie
pn.: „Wsparcie edukacyjno – psychologiczne dla szkół podstawowych gminy Kobylanka”, Współfinansowanego w ramach środków
Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 w ramach działania FEPZ.06.09 Edukacja ogólna, zakres interwencji: Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury).
§ 1
Użyte w Regulaminie oraz załącznikach zwroty oznaczają:
- Projekt – projekt pn.: „Wsparcie edukacyjno – psychologiczne dla szkół podstawowych gminy Kobylanka”;
- Uczestnik projektu:
- Uczeń – oznacza ucznia Szkoły Podstawowej w Kobylance im. Józefa Mozolewskiego, ucznia Szkoły Podstawowej w Reptowie, ucznia Szkoły Podstawowej w Kunowie im. Jana Brzechwy, który został zakwalifikowany do uczestnictwa w Projekcie,
- Nauczyciel – oznacza nauczyciela zatrudnionego w Szkole Podstawowej w Kobylance im. Józefa Mozolewskiego, nauczyciela zatrudnionego w Szkole Podstawowej w Reptowie, nauczyciela zatrudnionego w Szkole Podstawowej w Kunowie im. Jana Brzechwy, który został zakwalifikowany do uczestnictwa w Projekcie,
- Zatrudnienie w szkole oznacza zatrudnienie w Szkole Podstawowej w Kobylance im. Józefa Mozolewskiego, Szkole Podstawowej w Reptowie, Szkole Podstawowej w Kunowie im. Jana Brzechwy na podstawie ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U.2024.986 t.j.).
- Biuro Projektu – miejsce, w którym Beneficjent (Gmina Kobylanka) projektu zapewnia uczestnikom projektu możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu, miejsce przechowywania dokumentacji projektu: Urząd Gminy Kobylanka ul. Szkolna 12, 73-108 Kobylanka. Beneficjent zastrzega sobie prawo zmiany danych kontaktowych do Biura Projektu, bez konieczności dokonania zmiany niniejszego Regulaminu. W takim przypadku stosowna informacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej Beneficjenta.
- Koordynator Projektu –osoba zarządzająca Projektem,
- Koordynator szkolny – osoba wdrażająca projekt w szkołach biorących udział w projekcie
- Osoba z niepełnosprawnością – za osoby z niepełnosprawnościami uznaje się osoby w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2024.44 t.j.). Potwierdzeniem statusu osoby z niepełnosprawnością jest w szczególności:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
- orzeczenie o niepełnosprawności wydane w stosunku do osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne
-
- orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
§ 2
Informacje ogólne:
- Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji do Projektu pn.: „Wsparcie edukacyjno – psychologiczne dla szkół podstawowych gminy Kobylanka”;, którego beneficjentem jest Gmina Kobylanka, a realizatorami są:
- Szkoła Podstawowa w Kobylance im. Józefa Mozolewskiego,
- Szkoła Podstawowa w Reptowie,
- Szkoła Podstawowa w Kunowie im. Jana Brzechwy.
- Projekt realizowany jest od 1 lutego 2024 r. do 30 listopada 2025 r.
Celem projektu jest Poprawa jakości i dostępności kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych z terenu g. Kobylanka. Projekt ma na celu nie tylko zwiększenie atrakcyjności nauczania poprzez rozwój umiejętności nauczycieli i wzbogacenie bazy edukacyjnej, ale także zapewnienie uczniom lepszych szans na rynku pracy poprzez spersonalizowane doradztwo zawodowe oraz wsparcie emocjonalno-psychologiczne. Inicjatywa ta ma na celu również rozwijanie umiejętności podstawowych uczniów oraz promowanie inkluzyjności i równego traktowania w procesie edukacyjnym.
- W projekcie udział weźmie 520 uczniów i 71 nauczycieli ze szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kobylanka. Przeprowadzane będą szkolenia dla nauczycieli (w tym specjalistyczne) oraz zajęcia i warsztaty dla uczniów. Szkoły, w ramach projektu, zostaną doposażone w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne.
§ 3
- Przewidziane w projekcie formy wsparcia dla uczniów:
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i rozwijające służące nabyciu i rozwojowi
- Warsztaty rozwijające kompetencje społeczno-obywatelskie, przedsiębiorcze, zielone i cyfrowe,
- Warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego,
- Pomoc psychologiczna (warsztaty grupowe oraz spotkania indywidualne),
- Przewidziane w projekcie formy wsparcia dla nauczycieli:
- Szkolenie dla 71 n-l z zaburzeń osobowościowo-emocjonalnych dotyczących symptomów depresji, lęków, stanów paniki, zaburzeń odżywiania, zachowań agresywnych, samookalecz. się, myśli i prób samobójczych.
- Trening „Wielozmysłowe poznawanie świata, czyli spotkania z integracją sensoryczną,
- Szkolenie: PSYCHOEDUKACJA RODZICÓW – jak rozmawiać z rodzicami o stanie mentalnym ucznia,
- COACHING PSYCHOEDUKACJI – AKREDYTOWANY KURS
- podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z problemami emocjonalno- społecznymi;
- Szkolenie z zakresu inkluzywności i równego traktowania zapobiegające dyskryminacji skierowane do nauczycieli.
- Zajęcia, o których mowa w § 3 będą bezpłatne dla uczniów i prowadzone według ustalonego harmonogramu zajęć przez Realizatora.
- Wszystkie działania projektowe będą prowadzone z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów
objętych wsparciem.
§ 4
Proces rekrutacji:
- Rekrutacja będzie prowadzona w sposób bezstronny, z poszanowaniem zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn.
- Rekrutacja będzie prowadzona przez cały okres realizacji projektu, z szczególnym uwzględnieniem intensyfikacji w miesiącach wrzesień 2024 oraz wrzesień 2025.
- Za rekrutację Uczestników projektu odpowiedzialni są koordynatorzy szkolni.
- Zgłoszenia do udziału w projekcie w przypadku uczniów dokonuje się przez wypełnienie i złożenie przez rodziców/opiekunów prawnych „Formularza zgłoszeniowego do projektu” wraz z załącznikami:
- Deklaracja uczestnictwa w projekcie,
- Oświadczenia uczestnika projektu;
- Rekrutacja dla uczniów odbywać się będzie do wyczerpania miejsc.
- Kryterium dostępu dla uczniów:
- do projektu przystąpić mogą wyłącznie uczniowie szkół:
- Szkoła Podstawowa w Kobylance im. Józefa Mozolewskiego,
- Szkoła Podstawowa w Reptowie,
- Szkoła Podstawowa w Kunowie im. Jana Brzechwy. kryteria premiowane:
- płeć – dziewczynka - +2pkt;
- orzeczenie o niepełnosprawności/orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego -
+2pkt;
W przypadku otrzymania zgłoszeń o tej samej ilości punktów: orzeczenie. nad opinię; opinia nad płeć.
Ilość punktów otrzymana z kryteriów premiowanych będzie decydowała o przyjęciu uczestnika do projektu. W przypadku większego zainteresowania uczniów przy takiej samej liczbie punktów z wskazanymi kandydatami zostaną przeprowadzone rozmowy (przez pedagogów szkolnych) badające ich poziom motywacji. Sporządzona zostanie lista rezerwowa.
- Kryterium dostępu dla nauczycieli w projekcie:
- potwierdzenie zatrudnienia w placówce;
- chęć uczestnictwa w projekcie;
Rekrutacja będzie polegała na potwierdzeniu zgłaszanego zapotrzebowania oraz tylko niezbędnych do projektu danych osób i zgód na przetwarzanie. W sytuacji zmian personalnych wsparcie będzie proponowane pozostałym lub nowozatrudnionym nauczycielom. Osoby chętne do udziału będą zobligowane do zapoznania się z regulaminem projektu i rekrutacji w projekcie.
- W przypadku uchybień formalnych w złożonych dokumentach rekrutacyjnych, rodzic/opiekun/nauczyciel może zostać poproszony drogą mailową lub telefoniczną lub pisemnie o uzupełnienie braków.
- Formularz rekrutacyjny oraz pozostałe załączniki do regulaminu rekrutacji dostępne są w Biurze Projektu – Urząd Gminy Kobylanka ul. Szkolna 12, 73-108 Kobylanka oraz w szkołach podstawowych objętych wsparciem projektu.
§ 5
Postanowienia końcowe:
- Uczestnik projektu, rodzic/opiekun prawny, nauczyciel zobowiązani są podać dane niezbędne do wypełnienia kwestionariusza.
- Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości udzielenia wsparcia w ramach projektu.
- Uczestnicy projektu wyrażając zgodę na udział w projekcie mają obowiązek regularnie uczestniczyć w danej formie wsparcia, do której zostali zrekrutowani, w tym w szczególności mają obowiązek:
- wypełniania/podpisywania wymaganych dokumentów związanych z realizacją projektu, w tym m.in. list obecności, testów wiedzy, ankiet – w zależności od rodzaju i formy wsparcia;
-
- udzielania wszelkich informacji związanych z uczestnictwem w projekcie, w tym z nabywaniem kompetencji – podmiotom uprawnionym do kontroli i ewaluacji projektu, w tym m.in. Beneficjentowi – Gminie Kobylanka;
- Przekazywania do Biura Projektu wszelkich dokumentów niezbędnych do monitorowania i dokumentowania realizacji projektu, wynikających z uczestnictwa w projekcie.
- Jedną z form dokumentowania realizacji wsparcia oraz realizacji działań informacyjno-promocyjnych może być dokumentacja fotograficzna. Uczestnicy projektu przyjmują do wiadomości, że dokumentacja ta nie narusza ich dóbr
osobistych i zostanie wykorzystana wyłącznie do dokumentowania, promocji i komunikacji w ramach projektu.
- W przypadku rezygnacji lub usunięcia z udziału w Projekcie na miejsce osoby zostaną zrekrutowane kolejno osoby znajdujące się na liście rezerwowej lub zostanie ogłoszony dodatkowy nabór.
- W przypadku rezygnacji ucznia z udziału w projekcie wymagana jest pisemna informacja o rezygnacji do Biura Projektu, złożona przez rodzica/opiekuna.
- W przypadku rezygnacji z udziału nauczyciela w projekcie wymagana jest pisemna informacja o rezygnacji złożona przez tego nauczyciela do Biura Projektu wraz
z podaniem przyczyny.
- Ostateczna interpretacja „Regulaminu” należy do Beneficjenta Projektu.
- Regulamin obowiązuje do końca realizacji projektu, tj. 30 listopada 2025 r. i może ulec zmianie w sytuacji konieczności zmiany wniosku o dofinansowanie projektu,
zmiany dokumentów strategicznych, programowych lub Wytycznych programowych i innych dot. wyboru i realizacji projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 .
- Wszelkie uwagi i zgłoszenia naruszenia niniejszego Regulaminu należy przekazać do Biura Projektu.
- Projekt będzie realizowany z poszanowaniem zasady równości szans
i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn.
Załączniki:
Załącznik nr 1 Formularz zgłoszeniowy Załącznik nr 2 Deklaracja uczestnictwa
Załącznik nr 3 Klauzula informacyjna dla osoby, której dane są przetwarzane w ramach realizacji Projektu
Załącznik nr 4 Oświadczenie o rezygnacji z udziału w projekcie